Προκρίθηκαν στους ομίλους του Europa League, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

26 Αυγούστου 2011
by ΜπαρμπαΝίκος Αρβανίτης

Στους ομίλους του Europa League η ΑΕΚ

Αν και μέτρια η ΑΕΚ, κατάφερε στη παράταση (111′) να πάρει το 1-1 και να προκριθεί στους ομίλους του Europa League.  Το σκόρ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο η Δυναμό Τυφλίδας με τον Κοσκχάτζε, αλλά με την είσοδο του Λεονάρντο (ΑΕΚ) στο 64′, το παιχνίδι ισορροπήθηκε και ο πολύ καλός Λεονάρντο έφτιαχνε ευκαιρίες. Το παιχνίδι πήγε στη παράταση και μετά από χτύπημα πέναλτι του Λεονάρντο (το πέναλτι το κέρδισε ο Γκούντγιονσεν), η ΑΕΚ ισοφάρισε. Στο 1-1 έμεινε το παιχνίδι και η ΑΕΚ προκρίθηκε με το 1-0 του πρώτου αγώνα της Αθήνας.
Οι συνθέσεις:
Ντινάμο Τιφλίδας (Αλεξ Γκαρσία): Λόρια, Τομασβίλι, Κοσκάτζε (79′ Γιγκάουρι), ’λβαρο, Οντικάτζε, Γιάγκουε, Ρομπερτίνιο (73′ Κότο), Ρεχιασβίλι, Κακουμπάβα, Σίσκο (105′ Κακελισβίλι), Κβεκβεσκίρι
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Κωνσταντόπουλος (36′ Αραμπατζής), Μανωλάς, Κάλα, Κάρλος (106′ Καφές), Μάκος, Καράμπελας, Λαγός, Γκούντγιονσεν, Γεωργέας, Λυμπερόπουλος (63′ Λεονάρντο), Γκέντσογλου.

Στους ομίλους του Europa League και o ΠΑΟΚ

Αν και πολύ μέτριος και ο ΠΑΟΚ, κατάφερε να πάρει το 1-1 από τη Καρπάτι Ουκρανίας και να περάσει στους ομίλους, μετά και από το 2-0 της Τούμπας στον πρώτο αγώνα. Προηγήθηκαν οι Ουκρανοί στο 45′ με πέναλτι που χτύπησε ο Λούκας, αλλά γρήγορα στο 55′, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπαλάφα, αφού κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι τέλους. Στη Τούμπα είχε κερδίσει ο ΠΑΟΚ με 2-0.
Καρπάτι: Μπογκαντίνοφ, Οσίπκο, Μπάλαζιτς, Γκόμεζ, Φεντέτσκι, Τκάτσουκ, Χουντόβιακ, Χολόντιουκ (33′ Κραφτσένκο), Λούκας, Κριστόμπαλ (74′ Πατσέκο), Μπατίστα (67′ Κοπόλοβετς)
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Έτο, Μπαλάφας, Μαλεζάς, Λίνο, Αρίας, Λάζαρ (87′ Λάζαρ), Φωτάκης, Γεωργιάδης, Βιεϊρίνια (82′ Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης (88′ Ρομπέρ)

Νοκ-Άουτ ο ΠαναθηναΪκός αν και κέρδισε με 2-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αφού στον πρώτο αγώνα είχε χάσει με 3-0.